Szakmaiság

Szakmaiság

Kollégiumunk szakmai célkitűzése az egyetemi tanulmányokat kiegészítő, versenyképes tudás biztosítása a tagjaink számára. Kurzusaink lehetővé teszik a közgazdaságtanban és a pénzügyekben való mélyebb elmélyülést, új tudományterületek megismerését, látókörünk bővítését, valamint a társadalmilag felelős, értelmiségi gondolkodásmód fejlesztését. A szakmaiság a kollégisták mindennapjainak szerves részét képezi, formáját tekintve pedig az alábbi területeken jelenik meg.

A Heller egy szellemi műhely, ahol elkötelezettek vagyunk a személyes és szakmai fejlődésünk iránt. Működésünk alapvető eleme a párbeszéd és a vita. Folyamatosan inspiráljuk egymást mind szavakkal, mind pedig tettekkel, új kapukat nyitva meg egymás előtt. Mindannyiunkat hajt valami előre. Egymás írásai által a világ egy olyan kis szeletét ismerhetjük meg itt, amit magunktól nem tudtunk volna, kicsit jobban megértve bizonyos jelenségeket. A Hellerben egyúttal napról napra egyre mélyebben ismerjük meg azt a területet, amit leginkább a magunkénak érzünk, ami egyedivé tesz minket, vagy éppen csak keressük még azt a területet, ahol igazán kiteljesedhetünk. Egyik legnagyobb értékünk a sokszínűségben rejlik. Ezekből nyújtunk egy ízelítőt a HellerBlogon.

Kurzusaink

„A” kurzus

Az “A” típusú kurzusok során hallgatóink gazdasági jellegű ismeretekkel gazdagodnak, ahol főként a közgazdaságtani és módszertani kurzusok a legnépszerűbbek. Félévenként jellemzően 4-5 db “A” típusú kurzust indítunk el, melyen az átlagos létszám 6-8 főre tehető. A kiscsoportos jelleg miatt a kurzusokat magas fokú interaktivitás jellemzi, akár elméleti jellegű, akár gyakorlatiasabb kurzusokról legyen szó. 

Kurzusaink voltak:

  • Alkalmazott Vállalatértékelés – 2022/23 Tavasz
  • Hálózatelemzés – 2022/23 Tavasz
  • Machine Learning – 2022/23 Ősz
  • Haladó Makroökonómia – 2022/23 Ősz
  • Közgazdaságtani Elmélettörténet – 2021/22 Tavasz
  • Idősorelemzés – 2021/22 Ősz
  • Fejlődés-gazdaságtan 2021/22 Ősz
  • Monetáris politika 2021/22 Ősz

„B” kurzus

B kurzusaink témája jóval túl nő a pénzügy-közgazdaságtan fókuszon és megfelelő számú érdeklődő mellett, szinte bármilyen témában indulhatnak ezek a kurzusok és a tagság érdeklődésének kielégítésére, látókörének bővítésére szolgálnak. A kollégium fő csapásvonalához tartozó témák mellett a B kurzusaink szinte teljesen lefedik az egész tudományos spektrumot és a programozó kurzusaink is idetartoznak.

Kurzusaink voltak:

  • Sportkutatás – 2022/23 Tavasz
  • Derivatívaárazás matematikája – 2022/23 Tavasz
  • Technikai elemzés – 2022/23 Ősz
  • C++ – 2022/23 Ősz
  • Pszichológia – 2022/23 Ősz
  • Python – 2021/22 Tavasz
  • Településtervezés – 2021/22 Tavasz
  • Viselkedési pénzügyek – 2021/22 Ősz
  • Power BI – 2021/22 Ősz

TDK – OTDK

Tagjaink évről évre számos kutatást végeznek, melyeket önálló publikációkban, illetve TDK-dolgozatban tárnak az akadémiai közönség elé. Kollégistáink évente átlagosan 10-15 TDK-dolgozatot írnak a közgazdaságtan, a pénzügy, a statisztika, a menedzsment, illetve a világgazdaságtan területein, mellyel nemcsak szervezetünk hírnevét öregbítik, de az egyetemi akadémiai életben is fontos szerepet játszanak. 

Az elmúlt két év díjazott TDK-dolgozatai itt érhetőek el.

Demonstrátorság, konzultációk, kutatásban való részvétel

A TDK-írás mellett tagjaink egyéb módokon is hozzájárulnak az egyetem akadémiai életéhez, legyen szó demonstrátorkodásról, konzultációk tartásáról, illetve kutatásokban való részvételről. Társadalmilag felelős szervezetként igyekszünk hallgatótársainknak segítséget nyújtani a tanulásban, ezért rendszeresen tartunk konzultációkat matematikához, pénzügyekhez és statisztikához kötődő tárgyakból. Demonstrátoraink azonban nemcsak az oktatásból, de a kutatásból is kiveszik a részüket: vállalatgazdaságtanhoz, illetve pénzügyi piacokhoz kapcsolódóan számos átfogó kutatómunka született meg kollégistáink segítségével.

Tréningek

Tagjainknak lehetősége van belső szervezésű tréningeket részt venni. A tréning témáját a szakkollégium tagjai választják meg érdeklődésüknek megfelelően. Általában a soft skill fejlesztése cél, azonban megvalósultak már programozással és adatvizualizációval kapcsolatos tréningek is, amelyek célja betekintést nyújtani a hallgatóknak a további lehetséges kurzusok megvalósításához. A tréning során az oktatót a szakkollégium tagjai választják meg, így az adott terület legkíválóbb szakembereitől tudnak tanulni. A résztvevők száma általában 10-15 fő, így az alkalmak lehetővé teszik a folytonos interaktivitást illetve a tréning tematikájának személyre szabását.
Korábban megvalósult tréningek voltak: Power BISQLSzakirodalom feldolgozás (TDK felkészítő), ÚjságírásÜzleti protokoll.